Od wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja Digital University angażuje się w wiele działań wspierających – zarówno uchodźców jak i obywateli_ki Ukrainy, którzy zdecydowali się zostać w swoim kraju.
W lutym i marcu 2022 roku zespół wysyłał do Kijowa drony obserwacyjne i opatrunki. Od maja ub. roku wspólnie z Singularity Group zbierane są pieniądze na protezy bioniczne kończyn górnych dla poszkodowanych w wojnie Ukraińców. Została też przeprowadzona Silent Auction w Stanach Zjednoczonych, a za zebrane pieniądze kupiliśmy podzespoły potrzebne w ukraińskich szpitalach. Od listopada Fundacja realizuje bezpłatny program dla uchodźców z Ukrainy, który pozwala rozwijać kwalifikacje w obszarze IT.
W kwietniu 2022 rozpoczęły się też programy wspierające ukraińskich uczniów, którzy znaleźli się w Polsce ze względu na działania wojenne w Ukrainie. Fundacja Digital University angażuje się w pomoc i edukację osób dotkniętych wojną oraz w rozwijanie potencjału dzieci.
DigiKids
Fundacja współpracuje z ukraińską szkołą SzkoUA w Warszawie, gdzie organizuje zajęcia robotyczne dla dzieci z 3-6 klas. Celem projektu jest zadbanie o to, aby młode pokolenie miało szansę rozwijać swoje umiejętności techniczne już od najmłodszych lat, co może przyczynić się do ich przyszłego sukcesu w dziedzinie nauki i kariery.
W pierwszej grupie dzieci z klas 3-4 uczyły się obsługiwać roboty edukacyjne firmy Photon. W warsztatach uczestniczyło 17 uczniów. W zajęciach dla drugiej, starszej grupy (klasy 5-6) brało udział 20 dzieci, które uczyły się programowania bardziej zaawansowanych w obsłudze robotów edukacyjnych firmy Skribot. Kulminacyjnymi momentami podsumowującymi efekty były przedstawienia podczas których dzieci zaprezentowały swoje umiejętności zdobyte w każdym semestrze. Pierwsze odbyło się 8 lutego a drugie 20 czerwca 2023. Zajęcia były prowadzone w języku ukraińskim przez 6 trenerek, pracownic tej samej szkoły.
IT dla Ukrainy
Celem projektu IT dla Ukrainy jest zapewnienie jak największej grupie ukraińskich uczniów sprzętu komputerowego, niezbędnego w efektywnej edukacji. Wspólnie z partnerami projektu, Fundacja zbiera od firm i osób prywatnych sprawny sprzęt, który nie jest już używany. Następnie wolontariusze z firm IT przywracają mu sprawność techniczną i przekazują go ukraińskim uczniom zapisanym do polskich szkół. Do tej pory przekazano już ponad tysiąc komputerów.
W najbliższych tygodniach planowana jest wysyłka 263 komputerów na Ukrainę, do miejscowości Yuzhne gdzie relokowane zostały dzieci i młodzież z miast zniszczonych w wyniku agresji rosyjskiej na miasta ukraińskie: Nikolajew, Chersoń i Mariopol.