Założycielka Fundacji Digital University Jowita Michalska oraz prezeska Ela Wojciechowska zostały nagrodzone w XIV edycji konkursu Bizneswoman Roku w kategorii Przeciwdziałanie Wykluczeniu Cyfrowemu.
Misją Fundacji Digital University jest edukacja w zakresie nowych technologii i zmian klimatycznych, poszerzanie świadomości o cyberbezpieczeństwie oraz pomoc w rozumieniu i dostosowaniu się do wciąż zmieniającego się świata. Jednym z flagowych programów Fundacji jest Uniwersytet Sukcesu, w ramach którego uczestniczki pochodzące często ze środowisk wykluczonych, mają szansę na naukę zawodów przyszłości. Do tej pory w programie wzięło udział 348 kobiet, które obecnie pracują m.in. w dużych bankach, domach mediowych, przedsiębiorstwach informatycznych, organizacjach społecznych i w branżach: retail, hotelowej i gamingowej. Wiele z nich zdecydowało się także na studia technologiczne. Obecnie, do 31 maja 2023 roku prowadzona jest rekrutacja do V edycji.
– W programie Uniwersytet Sukcesu przewracamy młodym dziewczynom w głowach – oczywiście na lepsze. Wszystko po to, aby uwierzyły w siebie i swoje umiejętności a potem, wyposażone w wiedzę z kursu, zdobyły swoją pierwszą pracę w IT. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten i pozostałe nasze programy są sukcesem – mówiła podczas wystąpienia Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University.
Bizneswoman Roku to najstarszy i największy w Polsce konkurs wyróżniający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości i różnorodności. Jego organizatorem jest Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką. W tym roku statuetkami w konkursie są drzewa, które laureatki i laureaci posadzą w Alei Ludzi Zmieniających Świat, znajdującej się w ogrodzie przy Muzeum Pałacu w Wilanowie.
– Kilkuosobowym zespołem realizujemy działania dla kilkuset wykluczonych kobiet, wzmacniamy wiedzę ponad 40 tysięcy uczniów i nauczycieli dotyczącą wyzwań przyszłości jakimi niewątpliwie są nowe technologie oraz zmiany klimatu – mówi Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University i dodaje – Ta nagroda wywołała u mnie duże wzruszenie, również dlatego, że zamiast statuetki otrzymałyśmy swoje drzewo! 40 lat temu, moja babcia Irena Pasternak została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za pomoc ludności żydowskiej w czasie wojny i ma swoje drzewo w muzeum Yad Vashem w Izraelu. Babcia Irena była dla mnie inspiracją do działalności społecznej, a ta nagroda pokazuje, że idę we właściwym kierunku.
Fundacja Digital University prowadzi także ogólnopolskie programy edukacyjne Be.Net oraz Be.Eco dla uczniów i nauczycieli, które wzmacniają wiedzę o wyzwaniach cyfrowych i klimatycznych, oraz działania na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny, które otwierają drogę do rozpoczęcia kariery w IT.