Fundacja Digital University

Odbudowa edukacji ekologicznej w programie dla szkół Be.Eco 

Aktualności Be.Eco SZABLON

 

 

 

Fundacja Digital University, przygotowująca na wyzwania przyszłości, rozpoczyna czwartą edycję programu Be.Eco, skupiając się na spadku bioróżnorodności. Dlaczego? Według The Nature Conservancy, ponad 80% europejskich ekosystemów jest w złym stanie. O kluczowych problemach będą uczyć się nauczyciele uczestniczący w programie Be.Eco, który integruje wiedzę o klimacie z programem nauczania, zapewniając uczniom narzędzia potrzebne do zrozumienia i ochrony środowiska już teraz. 

 

Program Be.Eco przygotowuje uczniów na globalne wyzwania ekologiczne, integrując wiedzę o środowisku do różnych przedmiotów. Za pomocą bezpłatnej platformy edukacyjnej na której znajdują się webinary oraz materiały edukacyjne, karty pracy i scenariusze lekcji, nauczyciele mogą wpleść tematykę ekologiczną w każdy przedmiot, inspirując młodzież do pozytywnych zmian i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Be.Eco to więcej niż lekcje ekologii. Czwarta edycja poświęcona jest najważniejszym aspektom wyzwań klimatycznych takim jak bioróżnorodność, OZE i gospodarka cyrkularna.  

 

Misja: bioróżnorodność 

 

Europa boryka się z kryzysem środowiskowym. Ponad 80% ekosystemów jest w złym stanie ze względu na intensyfikację rolnictwa, ekspansję miejska, praktyki leśne i zanieczyszczenie powietrza. Na całym świecie ekosystemy słodkowodne znikają trzy razy szybciej niż leśne. Według The Nature Conservancy spadła liczba roślin i zwierząt słodkowodnych – od 1970 roku zniknęło aż 83% tych gatunków, a 30% ekosystemów słodkowodnych uległo degradacji. Nadzieją na odwrócenie tych zmian jest przyjęta w 2024 r. przez Parlament Europejski nowa ustawa o przywracaniu przyrody. Ma to na celu przywrócenie przyrody na co najmniej 20% obszarów lądowych i morskich w Europie do 2030 roku, a do 2050 roku obejmie wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy. 

 

Właśnie dlatego tegorocznym motywem przewodnim programu Be.Eco jest bioróżnorodność. Oznacza to, że oferta webinarów i materiałów dydaktycznych na platformie edukacyjnej zostanie wzbogacona o to zagadnienie. Scenariusze, karty pracy i szkolenia są tworzone we współpracy z partnerami i ekspertami programu m.in. dr Stanisław Czachorowski, Adam Zbyryt, Agata Sieńczak. 

 

 

Zielona szkoła 

 

Be.Eco za pomocą konkursów czy eko-wyzwań przez cały rok aktywizuje zarówno nauczycieli jak i uczniów. – Wprowadzanie edukacji klimatycznej w szkołach ma kluczowe znaczenie, ponieważ to również od nauczycieli zależy, jak młode pokolenia zostaną przygotowane do świadomego i odpowiedzialnego życia. Uczniowie muszą zdobyć wiedzę na temat przyczyn i skutków zmian klimatycznych, aby w przyszłości podejmować przemyślane decyzje dotyczące swojego stylu życia, konsumpcji i zaangażowania społecznego. Razem mamy ogromny wpływ i nasze działania dziś kształtują jutro – podkreśla Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. 

 

Trzy edycje zgromadziły 148 184 uczniów i 3 338 nauczycieli w 2443 szkołach. Do programu można dołączyć przez cały rok szkolny. Aktywny udział pozwala na uzyskanie Certyfikatu Nauczyciela/Nauczycielki Przyszłości wręczany łącznie z zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych.   

 

Jesienią zostanie przeprowadzony konkurs dla nauczycieli na przygotowanie scenariusza lekcji o ekologii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Punktem kulminacyjnym jest Turniej Wiedzy Ekologicznej w kwietniu 2025 r. Uczestnictwo w tej szerokiej ofercie aktywności pozwala uzyskać Certyfikat Szkoły Przyjaznej Środowisku, a najaktywniejsze placówki zdobywają granty. Aby powalczyć o te nagrody wystarczy, że nauczyciel założy konto na platformie i zarejestruje swoją szkołę: https://dte.digitaluniversity.pl/course/beeco  

 

Plan webinarów: 

 

17.09.2024: Trening skutecznego uczenia w czasach AI.  

01.10.2024: Tworzenie materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem AI. 

15.10.2024: Strategia ochrony bioróżnorodności biologicznej UE 2030 w praktyce szkolnej. 

19.11.2024: Ekosystemy wodne w dobie kryzysu klimatycznego. 

10.12.2024: Ekosystem leśny w dobie kryzysu klimatycznego 

 

 

Więcej informacji o programie Be.Eco: https://beeco.edu.pl/ 

 

Partnerzy: Fundacja Deloitte Polska, RLG Systems Polska Sp. z o.o., Henkel, Who Will Save The Planet, Grunt od Nowa, Rodzice dla Klimatu, Fundacja Earth Day Everyday, Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli: NODN Zyta Czechowska Specjalni.pl, Ekologia.pl, WodneSprawy.pl. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin