Fundacja Digital University

Masters&Robots Youth

Masters&Robots YOUTH_1

Ponad 10 tysięcy młodych ludzi uczestniczyło w Masters&Robots Youth, konferencji zorganizowanej przez Fundację Digital University. Celem organizatorów było dostarczenie uczniom i studentom wiedzy w zakresie kompetencji przyszłości oraz zainspirowanie ich do wyznaczania sobie odważnych ścieżek zawodowych.  

 

Wydarzenie odbyło się 19 października 2023 r. bezpłatnie i w formie online, aby dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi i nikogo nie wyłączać z możliwości zdobycia tej niezwykle potrzebnej wiedzy.  – Scena Masters&Robots Youth powstała po to, a dostarczyć młodzieży wiedzę i narzędzia potrzebne do osiągnięcia sukcesu zawodowego w erze cyfrowej. Oswajanie z technologią to podstawa działalności Fundacji Digital University. Wiemy, że bez jej rozumienia, funkcjonowanie w tej szybko zmieniającej się rzeczywistości jest obecnie trudne, w przyszłości będzie niemożliwe – mówi o potrzebie kształtowania w młodym pokoleniu kompetencji przyszłości Ela Wojciechowska, prezeska Fundacji Digital University. 

 

Technologie, inspiracja i kompetencje przyszłości 

 

Jowita Michalska, założycielka Fundacji Digital University, opowiedziała uczestnikom i uczestniczkom o najważniejszych kompetencjach, które powinni kształtować już teraz, aby odnaleźć się na rynku pracy przyszłości. Prezentacja miała wymiar praktyczny – ekspertka zaproponowała jak krok po kroku zdobywać te umiejętności oraz czego i w jaki sposób się uczyć. Ponadto podpowiedziała, jak wspomagać się narzędziami opartymi na sztucznej inteligencji, aby przyspieszać ten proces, ale też poznawać te rozwiązania, których znajomość będzie niedługo obowiązkowa w wielu profesjach. 

 

Innowator z Doliny Krzemowej Supreet Singh Manchanda dostarczył młodym “tubylcom technologicznym”, jak określa pokolenia urodzone po pojawieniu się nowoczesnych technologii, inspiracji do wypracowania w sobie nastawienia na innowacyjność. To sposób myślenia, który poprzez ciągłe zastanawianie się, kwestionowanie, poszukiwanie i otwartość na wiedzę, pozwala tworzyć najlepsze rozwiązania. – Obecna młodzież reprezentuje pierwsze pokolenie, które nie jest obarczone byciem „cyfrowymi imigrantami”. Przedstawiciele innych generacji, urodzeni przed pojawieniem się określonej technologii, byli zmuszeni nauczyć się jej obsługi w trakcie swojego życia. Natomiast młodzi ludzie mają przywilej funkcjonowania w świecie, gdzie zaawansowane rozwiązania technologiczne już istnieją. Można z całą pewnością stwierdzić, że technologia zakorzeniona w ich DNA. To ludzie, którzy mają zdolność rozumienia tych rozwiązań na znacznie głębszym poziomie – mówił Supreet Singh Manchanda. 

 

Młodzież otrzymała sporą dawkę motywacji od Esther Wojcicki, pionierki innowacyjnej edukacji i autorki bestsellera „Jak wychować ludzi sukcesu?”. Ekspertka podkreślała, że większość ludzi nie radzi sobie dobrze przy pierwszej próbie nauczenia się czegokolwiek i dlatego młodzi ludzie nie powinni się zniechęcać, gdy przy pierwszym podejściu nie osiągają zamierzonego celu. Pierwsze iPhony nie zwiastowały sukcesu marki, jakim obecnie może pochwalić się Apple. Jednak Steve Jobs nie poddał się za pierwszym ani kolejnymi razami, pracował do momentu, aż stworzony został odpowiedni produkt. Esther zaznaczyła, że nasze nastawienie, determinuje sukces w życiu. 

 

Kariera z Masters&Robots Youth 

 

Wydarzenie wsparły organizacje takie jak Accenture, Danone, Blik, BNP Paribas, Google i Google Cloud. Ich przedstawiciele i przedstawicielki przybliżyli młodzieży praktyczną wiedzę, wprost “ze środka” najbardziej zaawansowanych cyfrowo firm na świcie. Magdalena Pilarska, menedżerka ds. employer brandingu i komunikacji w Banku BNP Paribas opowiadała m.in. o tym, że wolność i zaufanie to podstawowe wartości, które stanowią podstawę do dobrych relacji w miejscu pracy. Joanna Socha, IT Recruitment Specialist z podkreślała, że można być specjalistą i specjalistką po stażu, ponieważ ścieżka kariery nie jest linearna i każda osoba inaczej się rozwija, dlatego elastyczne miejsca pracy powinny stać się standardem, po to, aby wydobyć jak największy potencjał z ludzi. Nie zabrakło też tematów związanych z technologiami. Bartosz Pacuszka, Associate Director w Accenture opowiedział jak sztuczna inteligencja zmienia sposób, w który pracujemy i które branże będą nią najbardziej naznaczone. Elżbieta Wróbel, Regional Business Development Manager w BLIK przedstawiła historię o tym, jak od innowacyjnego pomysłu można przejść do rozwiązania, które używają ludzie w całym kraju. 

 

Wszystko to w atmosferze akademickiej, pod patronatem prestiżowych uczelni, takich jak Politechnika Krakowska, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska czy Collegium Da Vinci. Wydarzenie wsparły także Mapa Karier, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Projektujemy Przyszłość. Edukacja, Fundacja Edukacyjna Perspektywy, oraz patroni medialni: Głos Pedagogiczny, dlaStudnenta.pl oraz Głos Nauczycielski. 

 

 

 

Więcej informacji:  

Fundacja Digital University https://fundacja.digitaluniversity.pl/  

Masters&Robots Youth: 

https://www.facebook.com/mastersandrobotsyouth     

https://www.instagram.com/mastersandrobots_youth/      

https://youth.mastersandrobots.tech/  

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin