Be.Eco Ukraina to rozszerzenie programu Be.Eco mające na celu promocję ekologii oraz celów zrównoważonego rozwoju wśród szkół ukraińskich w Polsce i Ukrainie. Poprzez materiały oraz platformę edukacyjną ze szkoleniami, nauczyciele i nauczycielki otrzymują inspiracje jak promować ochronę środowiska w swoich klasach. Poniżej przeczytacie o najważniejszych działaniach w ramach pilotażowej edycji programu:
Lekcje na podstawie scenariuszy
Wspólnie z partnerem głównym Fundacją Deloitte Polska, przygotowaliśmy materiały edukacyjne o zrównoważonej modzie – scenariusze lekcji wraz z prezentacjami i infografikami oraz bazą wiedzy dla nauczyciela. Udział w zajęciach na ich podstawie wzięli uczniowie i uczennice z Warszawskiej Szkoły Ukraińskiej.
Eko Wyzwanie: Wymianka ubrań
Warszawska Szkoła Ukraińska zaangażowała się również w przeprowadzenie u siebie pilotażowego Eko Wyzwania. Uczniowie i uczennice najpierw dowiedzieli się jakie zagrożenie niesie dla środowiska naturalnego zjawisko tzw. fast fashion, a następnie zebrali i przynieśli z domów ubrania, które już im się znudziły lub przestały pasować i wymienili się z nimi z rówieśnikami i rówieśniczkami. Przy okazji odbyły się pokazy mody z wykorzystaniem zebranych ubrań i akcesoriów. Na korytarzu szkolnym stworzony został kącik szkolnej wymianki, gdzie nie tylko zbierano ubrania i zamieszczono informacje na temat odpowiedzialnej mody, ale i codziennie pojawiała się nowa stylizacja na specjalnie na ten cel przygotowanych manekinach. W ten sposób wszyscy uczestniczący w pilotażu uczniowie i uczennice poznali ideę gospodarki cyrkularnej.
Turniej Wiedzy
18 czerwca 2024 r. odbył się turniej wiedzy ekologicznej, w którym wzięło udział 366 ukraińskich uczniów i uczennic ze szkół ukraińskich nie tylko w Polsce, ale również z 4 placówek z Ukrainy. Uczniowie przystąpili do Turnieju w 3 kategoriach wiekowych i odpowiadali na pytania dotyczące odpowiedzialnej mody oraz sprawdzające ogólny poziom świadomości ekologicznej.
Nagrodę główną – granty finansowe na eko inicjatywy w szkole – zdobyły 3 placówki:
Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Uśmiechu w Śremie
Warszawska Szkoła Ukraińska
Publiczna Szkoła Podstawowa Galileo w Lublinie
Wyróżnienie otrzymało III Liceum Ogólnokształcące Szkoły Autorskiej M.P. Guzyka z miasta Jużne.
Platforma
W ramach Be.Eco Ukraina uruchomiliśmy także kolejny kurs na naszej platformie edukacyjnej dla nauczycieli! Pierwszy z serii trzech webinarów pt. „Moda czy styl- co jest bardziej ekologiczne?”, prowadzony przez ekspertki z Deloitte Olenę Povediuk oraz Irynę Hovoroshchuk jest już dostępny. Zainteresowanie szkoleniami w ramach pilotażu przerosło nasze oczekiwania. Z platformy korzysta już 72 użytkowników i użytkowniczek!
Podobnie jak w polskiej edycji nauczyciele i nauczycielki z Ukrainy mogą uzyskać Certyfikat Nauczyciela Przyszłości wraz z zaświadczeniem o podniesieniu kwalifikacji zawodowych, a szkoły ubiegać się o tytuł Szkoły Przyjaznej Środowisku.
Co dalej?
Pilotaż pokazał, że program Be. Eco Ukraina budzi zainteresowanie i odpowiada na potrzeby szkół w zakresie wsparcia realizacji edukacji klimatycznej. Od września ruszamy z pełną wersją programu, a już w niej kolejne materiały edukacyjne, webinary oraz Turniej wiedzy ekologicznej i Eko Wyzwania! Tematy, jakich będą dotyczyć, to między innymi hiperkonsupcjonizm i gospodarowanie odpadami.
Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie w pilotażu nauczycielkom i nauczycielom z Ukraińskiej Szkoły w Warszawie, oraz naszemu partnerowi głównemu – Fundacji Deloitte Polska. Cieszymy się, że możemy wspólnie tworzyć Be.Eco Ukraina.